Martin R. Čejka

A násilí lze páchat na božství,
v srdci se vzpírat, bouřit se a rouhat,
přírodě klnout, i dobrotě v ní…

Dante, Peklo, zpěv jedenáctý

Nejvyšší soud USA (dále jen NSUSA) prohlásil svým rozhodnutím ze dne 26. června část zákona na ochranu manželství (Defense of Marriage Act, DOMA) za neústavní, a to z důvodu, že „zavádí nerovnost“. Jedná se o oddíl třetí, ve kterém DOMA z roku 1996 definuje manželství jako „pouze zákonný svazek mezi jedním mužem a jednou ženou“. V praxi z toho zatím vyplývá přiznání homosexuálním „manželům“ stejných finančních výhod a majetkových nároků, jaké přísluší normálním manželům. A třebaže se nejedná o uzákonění homosexuálních „sňatků“ na federální úrovni, což ani právní řád USA přímo neumožňuje, pekelná brána byla přesto otevřena. Jednotlivé státy, které nepřipouštějí „manželství“ homosexuálů (osmatřicet z padesáti států), budou nyní dost těžko svůj postoj obhajovat, a je asi jen otázkou času, kdy jejich zákony skončí před soudnou stolicí NSUSA, jehož verdikt se patrně opět ponese v duchu opěvované rovnosti.

Události kolem „manželství“ homosexuálů a rozhodnutí NSUSA poukazují na naprosté selhání institucí a celkový úpadek společnosti. V případě NSUSA stojí v pozadí právní spor o pojetí ústavy, který nabízí zajímavou paralelu s dnešní situací v Církvi. Na jedné straně stojí levicoví soudci zastávající teorii „živé ústavy“, podle níž se smysl ústavy mění spolu se společností a dle jejích potřeb, a na straně druhé, reprezentované např. soudcem Antoninem Scaliou (jmenovaným presidentem Reaganem), najdeme stoupence tzv. textualismu, který brání původní smysl ústavy a vychází z její tradice.

Rozhodnutí NSUSA ohledně DOMA, či přesněji ve věci USA vs. Windsor, kdy se pět z devíti soudců vyslovilo ve prospěch homosexuálních „manželství“, odráží mínění americké společnosti, u které mají podle posledního průzkumu Gallupova ústavu stejnopohlavní „sňatky“ podporu 54 procent občanů.

Jak již bylo uvedeno, NSUSA tvoří devět soudců, z toho šest katolíků a tři židé. Katoličtí soudci oproti katolické populaci USA ještě docela obstáli. V letošním březnovém průzkumu The Washington Post totiž až 59 procent amerických katolíků odpovědělo kladně na otázku, zda mají být uzákoněny homosexuální „sňatky“. Čtyři soudci NSUSA, kteří se vyslovili ve prospěch DOMA a nepodlehli nátlaku homosexuálů a jejich politických „opatrovníků“, jsou katolíci: předseda NSUSA John Roberts (jmenoval G. W. Bush), Antonin Scalia, Samuel Alito (G. W. Bush) a Clarence Thomas (G. H. W. Bush). Další dva katolíci, Anthony Kennedy (Reagan) a Sonia Sotomayorová (Obama), spolu se svými židovskými kolegy, resp. kolegyněmi, prohlásili normálním pojetí manželství za neústavní. Rozhodnutí NSUSA ohlásil s neskrývaným uspokojením právě Anthony Kennedy, který ostatně také vypracoval většinové stanovisko ve věci USA vs. Windsor.

Biskupská konference USA označila ve svém prohlášení rozhodnutí za „chybu“ a uvedla: „Dnešek je tragickým dnem pro manželství a pro národ.“ Jiného názoru je ale známá propotratová a prohomosexuální demokratická politička Nancy Pelosiová, označující se za praktikující katoličku, jejíž první reakcí na rozhodnutí NSUSA bylo: „Díky Bohu!“ A P. Frederick D. Daley, farář ode Všech svatých v Syracuse (stát New York), který na potkání zdůrazňuje, že je „gay“, tento krok k „uznání rovnosti všech lidí“ přijal s radostí a televizní stanici WSYR-TV navíc doslova sdělil: „Když byl náš vlastní papež František ještě kardinálem v Buenos Aires, byl v jeho zemi zákon o manželství gayů a on vybízel biskupy své země, aby zvážili kompromis s registrovaným partnerstvím. To je obrovská změna v postoji nejvyšší katolické hierarchie. Jsme měnící se rodina a hlavní je, pokud si máme vybrat mezi zákonem a soucitem, že musíme vždy následovat soucit.“

Ale abychom nekončili zprávou z nejnižších pater pekla, zmiňme nedávnou příkladnou odpověď nairobského arcibiskupa Mons. Johna Njue americkému prezidentovi, jenž vyzval africké státy, aby zrušily trestnost homosexuálního jednání: „Nedovolíme, aby lidé, kteří přivedli ke zkáze vlastní společnost, byli našimi učiteli a říkali nám, co mámě dělat. Myslím, že musíme jednat v souladu s našimi tradicemi a přesvědčením.“ A keňský viceprezident katolík William Ruto Baracku Obamovi vzkázal: „Nikdo ať nepochybuje, že Keňa vždy zůstane bohabojným národem. Obama je silný vůdce, ale my věříme v Boha a v to, co je napsáno v bibli: ‚Proklet buď muž, který doufá v člověka.‘“

Amen.

Psáno pro Te Deum.

7_kruh

Sedmý kruh pekla, Třetí okruží: Násilníci proti Bohu. Jsou vystaveni horkému písku, na který prší oheň (G. Doré).

Komentáře: 2 - k článku Z nejnižších kruhů pekla

  1. Pavol napsal:

    Nechce sa mi veriť,že by bolo na NSUSA šesť katolíkov?? či protestantov!!
    Prosím upresniť! Je to dosť dôležitý detail.

  2. Martin R. Čejka napsal:

    Nerozumím, jejich jména jsem uvedl. Mám se pokusit získat jejich křestní listy nebo potvrzení z farnosti?