Tento týden vychází druhé letošní číslo časopisu Te Deum. Bude nejlépe, když necháme jeho obsah nastínit samotného šéfredaktora Martina R. Čejku:

TD2-nahled-ob-vnejsiV aktuálních článcích se v mírně revisionistickém textu vracíme k P. Emilu J. Kapaunovi, kterému se nedávno dostalo posmrtně nejvyššího vojenského vyznamenání Spojených států amerických. Ve svém příspěvku se pak věnuji výrokům některých předních církevních představitelů ve prospěch registrovaného partnerství homosexuálů. Přiznávám, že jsem zvažoval, zda se do tohoto tématu, který zajisté vzbudí pohoršení, vůbec pouštět. Ale nakonec jsem usoudil, že se jedná o tak závažnou věc a slova byla navíc pronesena či napsána veřejně, čili nevytahuji žádné „zahrabané špinavé prádlo“, že si pozornost zaslouží, neboť podle všeho ukazují na nový nebezpečný trend v části pokoncilní církve. Díky překladu doktora Zahradníka přinášíme pohled na nově zvoleného papeže z pera argentinského univerzitního profesora a spisovatele Antonia Caponnetta, který se v minulosti kriticky vyjadřoval k jeho působení v čele arcidiecéze Buenos Aires.

Exklusivně také zveřejňujeme dopis Alfreda Fuchse spoluzakladateli revue Řád Janu Hertlovi, který je nejen svědectvím o této významné postavě meziválečného katolicismu, ale rovněž nám poodhaluje důvody stojící v pozadí jeho činnosti.

K tématu „Cíl: svatost“ vám předkládáme skvosty z pokladnice duchovní literatury. Některé z nich se, pokud je nám známo, dočkaly v tomto čísle Te Deum vůbec svého prvního českého překladu, jako např. úryvky z knih O sjednocení s Boží vůlí sv. Alfonse z Liguori nebo Následování Nejsvětější Panny jezuity Alexandra Josepha De Rouville. Tři kapitoly ze slavného Duchovního boje otce Scupoliho pak přinášíme v novém překladu dle původního italského textu.

O osobě, učení a době Jana Husa pojednávají dva příspěvky. Název prvního z nich „Jan Hus objektivně a bez příkras“ hovoří již sám za sebe. Doktor Radomír Malý v něm navíc odpovídá na časté výtky, které vůči Církvi vznášejí současní Husovi následovníci, či alespoň ti, jež se za ně vydávají. Doktor Pavel Zahradník nám zas přibližuje osobnost francouzského teologa Jana Gersona, který sehrál významnou roli v Husově procesu a svým dílem výrazně ovlivnil duchovní život oné doby i let pozdějších.

V tomto čísle začínáme s novým seriálem věnovaným výkladu Otčenáše. A pokračujeme také v pojednání německé katolické psycholožky Christy Mevesové o trudném údělu mužů od početí až do smrti.

Přeji nám všem, aby nám mariánský máj vlil do duše co nejvíce sil k duchovnímu boji.

K přání se připojuje i náš Institut sv. Josefa a přidává vřelé doporučení: předplaťte si jedinečný katolický časopis Te Deum!