Michal Semín

Když po 3 letech urputných bojů, včetně právních sporů, vyrostl v roce 2012 před budovou státního parlamentu v Oklahoma City pomník, nesoucí desky Desatera, vyvolalo to hněvivou reakci ze strany lidsko-právních organizací a samozvaných strážců náboženské svobody, protestujících proti údajnému zvýhodňování křesťanství před jinými vyznáními. Společensky vlivný liberální ACLU (Americký svaz pro občanské svobody) podal žalobu, dovolávajíce se 1. dodatku americké ústavy, jejímž cílem je buď odstranění pomníku, nebo jeho doplnění o symboly jiných vyznání. Do doby, než soud rozhodne, se zákonodárci státu Oklahoma zavázali k pozastavení schvalování jakýchkoli stavebních prací, obsahujících náboženské symboly. Po výnosu soudu však budou muset místní poslanci řešit následující otázku – povolí na půdě parlamentu vztyčit dvoumetrovou sochu Bafometa, navrženou a na Tři krále veřejnosti představenou činovníky Satanského chrámu v Novém Yorku? Satanova podobizna s pentagramem a dvěma usmívajícími se dětmi by měla být umístěna hned vedle desek Desatera.

baf

„Náš monument je oslavou ústavních hodnot svobody náboženského vyznání a projevu,“ uvádějí ve svém oficiálním stanovisku satanisté. „Socha by měla sloužit jako maják, vyzývající k úctě a empatii mezi lidmi. Bude mít i funkční účel – ponese stoličku, umožňující posedět si na kolenou Satanových za účelem inspirace a rozjímání“, píše se dále v stanovisku amerických satanistů. ACLU se za jejich požadavek již otevřeně postavil.

Je možné, že se z církevních kruhů ozve protestní hlas, neboť i pro mnohé koncilové katolíky je myšlenka rovnoprávnosti křesťanství a satanismu ještě stále za hranou toho, co je pro ně přijatelné. Vyznává-li však pokoncilní hierarchie, v rozporu s papežskými encyklikami a praxí předchozích staletí, náboženskou svobodu, chápanou jako požadavek na neutralitu státu ve věcech náboženských, nemělo by nás nikterak překvapit, pokud se nakonec před Bafometovými nároky na veřejné uznání skloní.

Komentáře: 6 - k článku Pekelné kontury náboženské svobody

 1. Jan Chloupek napsal:

  Omlouvám se, ale je to hnus!!!

 2. Ivka napsal:

  A také strašidelné, autor snad má schizofrenii!

 3. Michal Kretschmer napsal:

  Ad 2 – Autor se nezbláznil ani nemá schizofrenii. Zadejte si do vyhledávač Google slova: Oklahoma Baphomet a objeví se vám na to mnoho odkazů, např. http://www.dailymail.co.uk/new.....pitol.html

 4. marek napsal:

  to je diabol…a jeho dielo..

 5. Karel napsal:

  Bude také Církev po ústupku nazvaném přiznání náboženské svobody upravovat znění 1. přikázání?

 6. MichalD napsal:

  ad 5: hádám že nebude, (neo)modernisté většinou nemají problém s vnitřními rozpory v jejich učení