Přednáška proběhla na Setkání duší spřízněných v Bělči nad Orlicí 2. 6. 2012 (reportáž).

Komentáře: 5 - k článku P. T. Stritzko FSSPX: Spravedlivá válka

 1. Pjotr katolík napsal:

  Aj križiacke vojny sú následkom odpadu od Boha?

 2. Michal Semín napsal:

  Pokud jste tu přednášku pozorně poslouchal, musíte znát na Vaši otázku i správnou odpověď. Válka jako tajová je důsledkem hříchu. Kdyby nebylo Adamova pádu a lidské pokolení by bylo bez hříchu, nedocházelo by k válečným konfliktům. Z toho ovšem neplyne, že křížové výpravy byly nespravedlivé. Smysl celé přednášky spočívá právě v tom, že objasňuje podmínky, za kterých je dovoleno se se zbraní v ruce kolektivně bránit. Takže si to raději poslechněte ještě jednou. A pozorněji :-)

 3. Pjotr katolík napsal:

  Ja som to písal v jednej tretine, ked tam páter rozoberal tých 6 bodov pápeža (posledný bod) – sa tam dostal až k albigéncom, myslím že to sa tiež ráta do križiackych výprav – a pobaltské výpravy proti pohanom tiež.

 4. Felix napsal:

  Pán Bůh zaplť za slovo Božé. Otec o osvobozování Palestiny výslovně mluví. Počítám, že přednáška vyjde v Časopise katolického duchovenstva. Měl bych ještě otázku, snad vyjde i druhý díl přednášky – na pravdivé poznání této spravdlnosti. Tak třeba mezinárodní společensvtí (MS) pošle do nějaké země teroristy, které i vyzbrojuje. Teroristi ustaví v té zemi Observatoř lidských práv, které podává právy o zvěrstvech tamní vlády. MS cituje jen zprávy této observatoře, nkoliv vlády. Pobouření MS je veliké, teroristi proto sestaví Vládu osvoboení, kterou MS uzná. MS vyšle letoun na výzvědy a když jej vláda sestřelí, MS to prohlásí za akt nepřítelství proti sobě. Informace tak přicházejí jen od MS. I Vatikánský rozhlas žádá o zásah MS. Tedy: Jak se dá rozpoznat, zda jde o spravdlivou válku – počkáme si až na věčnot?

 5. rehek napsal:

  Od 4:30 je jasná odpověď na dotaz Pjotra (ke kterému jen dodám, že není jen on sám katolík) o případné nevyhnutelnosti války – v podstatě coby sebeobrany. Ale určitě je především potřeba si vyposlechnout celý kontext přednšky.