Do třetice vám přinášíme přednášku ze Setkání duší spřízněných v Bělči nad Orlicí 2. 6. 2012 (reportáž). Tato přednáška pojednává o velmi zajímavé, u nás však téměř neznámé, historické epizodě: o boji mexických katolíků proti kruté ateistické diktatuře ve 20. letech 20. století. Do záznamu jsou doplněny audiovizuální materiály promítané během přednášky (obrázky, trailer k filmu, dokumentární film s pamětníky Cristiady včetně českých titulků). Záznam pro ISJ pořídilo a zpracovalo Studio Vox.

Komentáře: 14 - k článku Michal Semín: CRISTEROS

 1. Žaneta Smékalová napsal:

  Jsem vděčná za tuto přednášku, která mi hodně pomohla. Objektivním způsobem podáné informace o svobodných zednářích. Na kousku historie Mexika, je pěkně vidět skryté a pak i veřejné potírání křesťanů. Které se nevyhýbá mnoha dnešním státům ani nám. Zároveň nám dodává odvahu a radost.

 2. mlp napsal:

  Dakujem za skvelu prednasku, aj za preklad toho krasneho dokumentu v zavere, s veteranmi vojny- krasne, ze aspon takto su zachovane svedectva niektorych vynimocnych hrdinov, este skutocnych muzov. Myslim, ze ich odvaha, statocnost,laska k slobode (ku skutocnej slobode, nie liberalnej iluzii slobody) a hodnoty mozu byt vzorom pre dnesnu mladez, ktorej zial, casto chybaju spravne muzske vzory, aj ak napr. vplyvom rozvodov, atd, a to, co je mladezi predkladane za vzory mediami, rozni homosexualisti, rozne ,,celebrity“, rozni politici, za vela nestoji.
  Este raz vdaka tymto hrdinom, bojovali a zomierali ste i za nas, velka skoda, ze takitoo vynimocni ludia odchadzaju, aspon dobre, ze takto si ich pripomenieme, aj ten dokument je vynimocny, ze zachovava svedectvo na hrdinov dalsim generaciam.A vdaka za skvelu prednasku.
  Viva Cristo Rey!

 3. Jan Ježek napsal:

  Skvělá přednáška. Tu by měl slyšet (a nechat se jí inspirovat) každý katolík. Bravo!

 4. josef napsal:

  kolik biskupů na ní bylo ?

 5. Jan Ježek napsal:

  Máte v těch titulcích nějaké překlepy. Upozorňuji pro případ, že to lze nějak snadno opravit.

 6. V.F. Pelc napsal:

  Děkuji.

 7. Admin napsal:

  JJ: Ano, díky. Nějaké nedostatky měla i původní verze titulků, překlepy pak vznikly při jejich zpracování pro Youtube. V dohledné době to ještě opravíme. Díky za pochopení.

 8. Felix napsal:

  Podobenství o milosrdném Samaritánu.
  … Ale on chtěje se ospravedlniti, řekl k Ježíšovi: „A kdo jest můj bližní?“ I ujal se Ježíš slova a řekl: „Člověk jeden šel z Jerusalema do Jericha a upadl mezi lotry, kteří ho nejen oloupili, nýbrž i zranili, a odešli polomrtva ho nechavše. I přihodilo se, že kněz jeden šel tou cestou a uzřev jej pominul. Podobně i levita přibyv k tomu místu a uzřev jej pominul, Samaritán však jeden konaje cestu přišel k němu a spatřiv ho pohnul se milosrdenstvím. „I přistoupil k němu a ovázal jeho rány, naliv na ně oleje a vína, a vloživ jej na své hovádko dopravil ho do hospody a měl o něj péči. A druhého dne vyňav dva denáry dal je hospodskému a řekl: ,Měj o něj péči, a co nad to vynaložíš, já ti nahradím, až se budu vraceti.‘ Kdo z těch tří zdá se tobě, že byl bližním tomu, jenž upadl mezi lotry?“ A on řekl: „Všichni byli jeho bližními, i ti lotři.“ I řekl mu Ježlš: „Jdi, a čiň i ty podle svého svědomí.“

 9. Admin napsal:

  Prosím o kategorickou interpretaci tohoto úryvku v souvislosti s článkem.

 10. Felix napsal:

  To nerozlišování si určitě každý zinterpetuje sám na tehdejší i dnešní poměry. Např. k článku proč mexičtí biskupové nařídili přestat bojovat (ti „bližní“ se i pak zachovají jako lotři), nebo se nečiní rozdílů mezi lidmi-bližními – povinná vyváženost u většiny historiků o těch událostech nebo lotr za nic nemůže (je produktem čehosi), bylo to heslo i mexické revoluce, že všichni si jsou rovni (vždyť jsou „bližní“), nebo dnešní neurčitě vyžadování jednání podle svědomí spíš než podle konkrétních mravních napomenutí (např. teď před volbami, mimochpdem „nová evangelizace podle nového evangelia“ – všichni bližní se sejdou na jistém setkání, šaman nešaman). Krátce a dobře: lotři-zednáři ve smyslu evangelia bližními NEBYLI (srov. nerozlišující pacifisty) a nemilosrdný boj proti nim byl nejen spravedlivý (nespravedlivé bylo i jeho nařízené ukončení), ale i milosrdný (léčil spáchané duchovní rány).

 11. Admin napsal:

  Díky.

  Jinak video už je vyměněno a měly by zde být titulky v pořádku.

 12. chouan napsal:

  Děkuji.

 13. Blanca napsal:

  Bravo! Děkuji za fantastickou přednášku. Pane Semíne, Vaše pohnutí v hlase, kdy čtete mučedníkův dopis, mne spolu se slovy samotnými dohnalo k slzám.

 14. Renda napsal:

  Hezká přednáška, bohužel špatně slyšitelná na rozzdíl od přednášky P.Kučírka.