boffV časopise Der Spiegel vychází tento týden rozhovor s bývalým brazilským františkánem a jedním ze symbolů marxistickou ideologií inspirované teologie osvobození Prof. Leonardem Boffem. Boff byl učitelem jednoho z nejbližších přátel nového papeže a proto i jednoho z dnes nejvlivnějších kardinálů Claudio Hummese. Boffova vlivná kniha „Církev: Charisma a moc“, byla předmětem šetření Kongregace pro nauku víry, která o ní v roce 1995 v oficiálním komuniké prohlásila, že pojednávaná témata ohrožují katolickou věrouku.

Z rozhovoru uvádíme:

„Bergoglio je nyní papežem a může si dělat, co chce. Mnozí budou tím, co František učiní, překvapeni. K tomu však bude nezbytné rozejít se s tradicemi a nahradit zkorumpovanou římskou kurii všeobecnou církví“.

Boff v rozhovoru tvrdí, že coby kardinál, zastával Bergoglio k různým tématům – antikoncepci, celibátu, homosexualitě – konzervativní postoje, bylo to však jen na základě tlaku z Vatikánu a dále prohlašuje, že jsou mnohé známky toho, že jako papež bude o poznání liberálnější.

„Tak například před několika měsíci výslovně souhlasil s tím, aby si homosexuální pár adoptoval dítě. Udržuje vztahy s kněžími, zbavenými kněžského úřadu z důvodu uzavření manželských sňatků“, prohlásil guru levicových křesťanských intelektuálů a radikálních modernistů ze 70. a 80. let.

Komentáře: 22 - k článku Leonardo Boff vyhlíží liberálního papeže

 1. Pan Contras napsal:

  Ačkoliv to vše vypadá zlověstně, nevěřil bych tomuto kněžskému zběhu. Stejně se nemá věřit démonovi i když zdánlivě říká pravdu a není dovoleno se ho na různé jednotlivosti vyptávat při exorcismu.

 2. Martin R. Čejka napsal:

  Souhlasím s Contrasem, že Boff se rád dělá důležitým a že mu nelze všechno věřit. Nevím, zda tím „souhlasem s adopcí dítěte homosexuálním párem“ nemyslel křtiny, které se odehrály v Basilice Nejsvětější Svátosti v Buenos Aires. Dva muži, kteří spolu žijí adoptovali dvě děti z kliniky umělého oplodnění, a pak požádali o jejich křest, v čemž jim bylo vyhověno. Kněz, který křest udělil nebyl nikterak potrestán. Snad to tedy bylo se souhlasem arcibiskupa, protože se nejednalo o nic tajného, ale byly toho plné noviny: http://www.traditioninaction.o.....s-Homo.htm

  Daleko zajímavější mi přijde rozhovor s kardinálem Claudiem Hummesem, kterého papež sám ve své řeči označil za „dobrého přítele, dobrého přítele“. Hummes hovoří o tom, že je nutná reforma „nejen kurie, ale mnoha dalších věcí: způsob, jakým se dělá (fazer – sic!) mše, evangelizace…“ A na otázku ohledně celibátu a „svěcení“ žen odpovídá, že Církev v těchto věcech neuzavírá debatu „a tento papež je velmi otevřen naslouchat“.
  http://www1.folha.uol.com.br/m.....mmes.shtml

 3. Ivan František napsal:

  Pan Contras, Jan Pavel II taky nezapoměl na svého guru teosofa Rudolfa Steinera

 4. Pan Contras napsal:

  Ano, NOM už brzy bude minulostí, ale nevidím to na čelem vzad, ale na další level liturgické reformace.

 5. Pan Contras napsal:

  … bude koncil.

 6. Ivan František napsal:

  Vzhledem k Martinovu odkazovanému článku bych tomu i věřil. Tu připravovanou gigantickou agendu DVK nepojme. Ale co se zarytými druhokonciliaristy? Aha, už to mám. Oni se stanou tradičními a tradiční extrémisty.

 7. Tomáš napsal:

  No, já osobně bych počkal. Nelze soudit dopředu, co kdo a jak udělá. Věřím Pánu a on zcela určitě ví, co dělá a dopouští.

 8. josef napsal:

  a na tom dalším koncilu každý účastník za své

 9. Pan Contras napsal:

  ad. 6 … a založí kněžské bratrstvo Benedikta XVI. a budou exkomunikování za ultrakonzervativní lpění na NOMíku s Kancionálem. :-))))

  Docela by mně zajímalo jak nastalé změny vydýchají vždy loyální, ale rádoby konzervativní oslíci a kachničky z Opus Dei.

 10. Arnošt Weselka napsal:

  Ad 9 Následovníci Marrana se vždy zachovají farizejsky, o tom ani po tom…

 11. Radek napsal:

  Ad 6. a 9. – A po IV. VK budou protestovat proti tomu, že předsedající s klaunským nosem a se svou manželkou (celibát zrušil už III VK) rozhazují oplatky mezi věřící, neboť správně by si je měli brát sami nebo v ideálním případě přijmout na ruku…

 12. nino napsal:

  v novom papezskom erbe je i slnko z argentinskej zastavy- symbol pohanskeho boha Inkov… No, mohlo to dopadnut i horsie, mohla tam byt frygska ciapka z argentinskeho erbu :)

 13. nino napsal:

  ,,Bartolomej, ktorý sa minulý týždeň zúčastnil na inaugurácii nového pápeža Františka, podotkol, že nový duchovný vodca rímskokatolíckej cirkvi je v mnohom iný ako jeho predchodcovia. Podľa Bartolomeja je František schopný vykonať veľkú reformu medzi katolíkmi.“
  http://www.magnificat.sk/2013/03/18796/

 14. nino napsal:

  hroza…Bozie dopustenie, tento papez

 15. Pan Contras napsal:

  Dyť jim to tady melduju, že bude koncil.

  P. Schmidberger sagte: Wir danken unserem Papst.

 16. nino napsal:

  aktualne z Pariza- milion katolikov tam pred par dnami demonstrovalo proti homopravam a vlade. Pri brutalnom zasahu policie bolo mnozstvo zranenych, katolicka krv tiekla po uliciach, stovka katolikov bola zatknutych… a papez co? Preco mlci? Preco sa nezastane prenasledovanych katolikov?

 17. nino napsal:

  katolicka krv v uliciach Pariza a papez Frantisek mlci… a travi cas nadbiehanim schizmatikom a heretickym sektam a ateistickym mocnym:
  http://www.youtube.com/watch?v=r-T4l0fpyQg
  Kedy papez odsudi nasilie na katolikoch a francuzsku vladu a vyzve vladu prepustit stovku zatknutych katolikov?

 18. José napsal:

  Prohlížel jsem si starší články, včetně komentářů pod nimi a musím říci, že pravdu měl mnohdy opovrhovaný ostatními, diskutující pod jménem Felix. Ten tvrdil, že každý Gottwald potřebuje svého Beneše. Beneše máme a čeká se jen na toho Gottwalda. Nezdá se vám, vážení diskutující, že Gottwald už přišel?
  V tom případě by měl onen Felix, tolikrát mnohými z diskutujících opovrhovaný a nedoceněný, pravdu. V každém případě ho zdravím a těším se na další břitké komentáře! Vzhůru do toho!

 19. Pius napsal:

  Ano, měl. Vzpomínám na ten komentář, bylo to velmi výstižné. Nemohl byste sem dát odkaz?

  Felixovými komentáři je opovrhováno, protože často píše jen v náznacích a čtenáři to nepochopí. Většinou má ale pravdu.

 20. nino napsal:

  Plany papeza Frantiska na likvidaciu katolickej identity pokracuju v plnom prude (ospravedlnujem sa, ze zdroj su antikatolicke stranky):
  ,,Vatikán informoval, že 12 mladých odsúdených vybrali pre obrad tak, aby boli zastúpené rôzne národnosti a vyznania, nemuseli tak byť nevyhnutne katolíci.“
  http://www.sme.sk/c/6750621/pa.....nikom.html
  Napr. nohy umyval udajne dokonca dvom zenam, a z nich dokonca jedna nebola ani katolicka…
  Papez uz sa sprava ako predseda neziskovky, zodpovedajuci sa ateistom a nekatolikom, akoby bol na urovni s vychodnymi schizmatickymi patriarchami, a vsetci svorne budovali nove svetove nabozenstvo….
  Modlime sa za obratenie Frantiska na katolicku vieru.