Institut sv. Josefa

PO WILLIAMSONOVI KONDOMÁNIE?
PhDr. Radomír Malý

Ještě ani nevychladly počítače redaktorů světových médií po článcích, rozpitvávajících výroky biskupa Williamsona o holocaustu - a už má Katolická církev další "aféru". Tentokrát se o ni postaral papež Benedikt osobně. Řekl na tiskovce v letadle do Kamerunu, že kondom neřeší situaci nakažených virem HIV/AIDS, spíše ji ještě zhoršuje. Raketovou rychlostí jsou už tady protesty vlád: francouzská, belgická, německá (a možná už i některé další, o kterých ještě v tuto chvíli nevím). Jak informují Britské listy 19.3., společným jmenovatelem je údiv nad tím, že Katolická církev neuznává, že kondom "bezpečně" chrání před nákazou, vždyť to tvrdí Světová zdravotnická organizace WHO! Zajímavé - ještě před pár lety i horliví zastánci této latexové gumy psali, že neposkytuje spolehlivou ochranu, pouze prý "snižuje" riziko nákazy. Proč najednou tato změna? Čichám, čichám....ano, člověčinu, jenže z té její horší stránky. Je krize a zboží nutno prodat! Odbyt se musí zvýšit, proto kondom je zaručeně spolehlivý - a pokud ne, platí bod číslo 1.

Tato "kondomová lež" je ovšem lehce vyvratitelná i neodborníky. Gynekologové říkají, že kondom nebrání spolehlivě početí, proč by tedy měl "stoprocentně" bránit viru HIV? Nejlepším argumentem jsou ale statistiky. Ve všech afrických zemích, kde byly rozšířeny prezervativy, počet nakažených neklesl, pouze v Ugandě, kde vláda vsadila nikoli na kondomy, ale na osvětu ve směru sexuální zdrženlivosti a manželské věrnosti. Jenže sex pouze v manželství není obchodním artiklem s miliardovými zisky, promiskuita ano, neboť pouze tam, kde je masovým jevem, doprovázeným pandemií AIDS, lze kondomy dobře prodat.

Ale připusťme na chvíli alespoň virtuálně, že WHO má pravdu a kondomy jsou spolehlivé. Může to však něco změnit na katolickém postoji? Kondom jako ochrana před početím je pro katolíka nepřípustný a hříšný. Ale jako ochrana před virem HIV? Sex je morální pouze v manželství - a tam, kde manželé zachovávají věrnost, k nákaze nedojde, kondom je proto tady zbytečný. Výjimečně se sice může stát, že některý z manželů se nakazí injekční stříkačkou při léčebném zákroku v nemocnici, kde nedbají dostatečně na hygienu. Co je však mravnější a ohleduplnější vůči partnerovi? Vzdát se v  takovém případě sexuálního života nebo používat kondom?

Prezervativ není nic jiného než guma. A ta může vždycky prasknout v nečekanou chvíli, i kdyby sebevíc spolehlivě nepropouštěla virus. To není schopen nikdo vyvrátit. Jakmile latex praskne, virus proniká do těla partnera. Silničáři právem zakazují přejíždět most, když není spolehlivě zajištěno, že se nemůže zřítit. Neriskují lidské životy, i kdyby existovalo pouhé jedno procento této možnosti katastrofy. U kondomu záruku "neprasknutí" není schopen dát nikdo, je to jenom guma. Láska a ohleduplnost vůči partnerovi velí v tomto případě zříci se sexu, na jeho absenci ještě nikdy nikdo neumřel, zatímco na AIDS zemřely už miliony. V manželství může dojít k mnoha případům, kdy sexuální abstinence se stane nenapravitelnou realitou, např. když jednomu z partnerů kvůli rakovině vyoperují pohlavní orgány. Má-li ho ten druhý opravdu rád, přinese z lásky k němu i oběť sexuální zdrženlivosti. Jenom si lidskou sexualitu neabsolutizujme! Přesně toto dělá novopohanská propaganda.

Jenže je zde i další aspekt - celospolečenský. Kondom zákonitě vede k hříšné promiskuitě - zvláště tehdy, když se rozšíří fáma o jeho "zaručené spolehlivosti" vůči viru HIV. I kdyby se stalo pravidlem, že lidé budou kondom používat, nelze nebrat v úvahu faktor lidské zapomnětlivosti. Pohleďme na sebe. Kolikrát opomeneme v návalu aktivity nebo vzrušení si vzít předepsaný lék nebo kolikrát se dopustíme dietní chyby! Proto je třeba počítat s tím, že při pohlavním vzrušení mnoho párů zapomene na kondom, i  kdyby byl sebespolehlivější. Katolická nauka se svým zákazem kondomů a  akceptováním sexu pouze v manželství je proto jediným spolehlivým receptem na vymýcení metly AIDS - a na tom nic nezmění ani údajná "spolehlivost" kondomů, i kdyby byla pravdivá. Jenže touto cestou lidstvo jít nechce. Pak ovšem se nedivme další zprávě médií, že počet nakažených HIV rapidně vzrostl - ne už v Africe - ale v samotném Washingtonu, hlavním městě nejvyspělejší země světa, kde o kondomy není nouze, kde jsou levné, snadno dostupné a jistě také masově používané. Jak to, že nefungují, když jsou podle WHO tolik spolehlivé? Kdo je tedy skutečným nepřítelem lidstva? Papež nebo WHO?

 


zpět na úvodní stránku